O dentální hygieně

Průběh a metody dentální hygieny


Dentální hygiena


Výkony dentální hygieny jsou prováděny v souladu s ustanovením zák. č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních a dle vyhlášky č. 55/2011 Sb. v platném znění (aktuálně ve znění vyhl. č. 391/2017 Sb.) a na základě doporučení ošetřujícím zubním lékařem, resp. v souladu s diagnózou a individuálním léčebným postupem stanoveným zubním lékařem.


Dentální hygiena - dospělý pacient

Níže uvádíme standardní postup dentální hygieny u běžného pacienta (v případě pacienta s rozsáhlým onemocněním dutiny ústní mohou být postupy realizace dentální hygieny upraveny s ohledem na
rozsah a závažnost onemocnění).

Vyplnění anamnestického dotazníku, vyšetření stavu zubní hygieny, odstranění plaku a zubního kamene (ultrazvukové a mechanické odstranění) nad dásní a pod dásní, leštění zubů od pigmentací depurační pastou), podle potřeby výplach antibakteriálním roztokem a aplikace fluoridačního gelu, objasnění příčin vzniku onemocnění (např. zánětů dásní, parodontózy), instruktáž použití dentálních pomůcek před zrcadlem, doporučení a výběr dentálních pomůcek, stanovení léčebného plánu a četnosti kontrol v souvislosti s rozsahem stávajících onemocnění dutiny ústní, v případě potřeby konzultace s ošetřujícím lékařem.

Postup vyšetření a ošetření dentální hygienistkou je též k dispozici na stránkách Asociace dentálních hygienistek ČR na https://www.asociacedh.cz.

Airflow ("pískování")

Profesionální čištění zubů od tmavých pigmentů způsobených např. pitím kávy, čaje, červeného vína, kouřením apod. Provádí se pomocí mikroperliček na bázi hydrogenuhličitanu sodného nanášeného na zuby prostřednictvím usměrněného proudu vzduchu a vody. Jedná se o přírodní čištění, které odstraňuje zabarvení zubů a mezizubních prostor. Ošetření je šetrné a bezbolestné. Po ošetření airflow je aplikována intenzívní ordinační fluoridace do nosiče. Ošetření airflow je vhodné provést před bělením zubů.

Dentální hygiena - dětský pacient

Anamnestický dotazník (vyplňuje zákonný zástupce dítěte), vyšetření stavu zubní hygieny (ukázka před zrcadlem), odstranění plaku a zubního kamene (ultrazvukové a mechanické odstranění), leštění zubů, fluoridace, objasnění příčin vzniku onemocnění (např. zánětů dásní, zubního kazu), instruktáž použití dentálních pomůcek, doporučení a výběr dentálních pomůcek, včetně nácviku správného čištění zubů, stanovení léčebného plánu a četnosti kontrol.

Pure Whitening (bělení zubů)

Používáme jedinečnou a vyzkoušenou metodu Pure Whitening. Postup bělení a fotogalerie výsledků je k dispozici  na www.purewhitening.cz

Pozn.: Reagujeme na častý dotaz, jak je to s bělením v těhotenství. Negativní vliv bělení zubů na těhotenství není prokázán, přesto se žádný z druhů bělení v těhotenství nedoporučuje a v naší ordinaci bělení zubů v těhotenství neprovádíme.